• To event minęło.

8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie – „Szczepionki mRNA – licencja na zabijanie nowotworów”

Styczeń 16 @ 17:00 - 18:30

„Szczepionki mRNA – licencja na zabijanie nowotworów” to tytuł wykładu prof. Jacka Jemielitego, który odbędzie się podczas najbliższego spotkania z cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Naukowiec opowie o innowacyjnych terapiach genowych.

Spotkanie odbędzie się 16 stycznia.

Każdego roku zwiększa się liczba osób chorujących na nowotwory. Od lat naukowcy na całym świecie poszukują skutecznych metod zwalczania raka.

– Nadzieję na poprawę sytuacji daje tak zwana terapia genowa. To w niej terapeutyk dostarcza się w postaci genetycznego przepisu, który następnie ulega ekspresji w komórkach pacjenta. W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem w tym kontekście cieszy się informacyjne RNA (mRNA), będące genetycznym przepisem na konkretne białko. Jednak na drodze do skutecznych terapii opartych na mRNA stoi jego naturalna nietrwałość – tłumaczy prof. Jacek Jemielity.

Podczas wykładu naukowiec przedstawi ideę terapii genowych oraz ich olbrzymi potencjał wykraczający poza terapie przeciwnowotworowe, a także główne problemy związane z opracowywaniem tej nowatorskiej terapii oraz sposoby ich rozwiązania przy użyciu metod biologiczno-chemicznych, w tym tych opracowanych na Uniwersytecie Warszawskim.

Prof. Jacek Jemielity pracuje w Centrum Nowych Technologii UW. Ponad rok temu jego zespół dokonał jednej z największych komercjalizacji w polskiej nauce – zwiększenia trwałości mRNA – która daje nadzieję chorym na nowotwory. Więcej o badaniach zespołu prof. Jemielitego.

Wykład „Szczepionki mRNA – licencja na zabijanie nowotworów”

odbędzie się 16 stycznia o godz. 17.00

w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej