Konferencja Supercomputing Frontiers po raz pierwszy w Polsce

2018-02-12

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) będzie organizatorem Supercomputing Frontiers Europe 2018 (SCFE2018) w dniach 12–15 marca 2018 r.

Warszawa gościć będzie światowej klasy ekspertów w dziedzinie superkomputerów podczas pierwszej europejskiej odsłonie konferencji, która od trzech lat prezentuje najbardziej nowatorskie rozwiązania w naukach obliczeniowych wielkiej skali z całego świata. Poprzednie edycje konferencji odbyły się w Singapurze.

Supercomputing Frontiers Europe 2018

Tematem przewodnim Supercomputing Frontiers Europe 2018 będą najbardziej zaawansowane obecnie systemy HPC, ich architektura oraz interdyscyplinarne wykorzystanie w różnych dziedzinach współczesnej nauki.

Podczas konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2018 wystąpią m.in.:

• Dr Whitfield Diffie, laureat Nagrody Turinga z 2015 roku, twórca powszechnie stosowanych metod kryptograficznych wykorzystywanych we współczesnej bankowości internetowej i technologiach, takich jak Bitcoin czy block-chain.
  • Prof. Dimitri Kusnezov, doradca naukowy Sekretarza Energii Stanów Zjednoczonych, przedstawi amerykański program budowy najpotężniejszych komputerów świata i ich wpływ na zindywidualizowaną medycynę, gdzie każdy pacjent traktowany jest jak osobny przypadek diagnostyczny i kliniczny, łącznie ze stworzeniem zindywidualizowanych lekarstw i ich dawek.
  • Prof. Thomas Sterling z Uniwersytetu Indiana w USA, twórca współczesnej architektury klastrów komputerowych, opowie o planach budowy tzw. radykalnego komputera o objętości jednego metra sześciennego i mocy obliczeniowej dziesięć razy większą niż najpotężniejszy obecnie na świecie chiński komputer Sunwei TaihuLight (składający się z ok. 40 szaf).

Innymi tematami poruszanymi w trakcie konferencji będą komputery neuromorficzne, których architektura inspirowana jest budową mózgu ludzkiego (prof. Karlheinz Meier, Uniwersytet w Heidelbergu), oraz komputery kwantowe, gdzie binarna reprezentacja zero-jedynkowa zastąpiona jest przez „mniej dokładnie” zdefiniowane qbit-y (Bo Ewald, D-Wave Systems).

Polska w pierwszej 10-tce

Według rankingu najszybszych komputerów na świecie  Polska zajmuje dziesiąte miejsce wśród wszystkich sklasyfikowanych państw świata, zarówno pod względem liczby maszyn, jak i mocy obliczeniowej komputerów naukowych.

Dzięki umiejscowieniu konferencji Supercomputing Frontiers w Polsce przybliżamy i promujemy nasze własne osiągnięcia w dziedzinie nauk obliczeniowych, włącznie z chemią, fizyką, inżynierią, biologią,  medycyną, astronomią czy kosmologią, jak również dajemy szansę naszym naukowcom i technologom zaangażować się w dialog z wybitnymi twórcami i liderami w tych dziedzinach z całego świata – mówi dr Marek Michalewicz, wicedyrektor ICM UW i zarazem pomysłodawca Supercomputing Frontiers oraz Supercomputing Frontiers Europe.

Miejsce konferencji

Konferencja Supercomputing Frontiers Europe 2018 odbędzie się w dniach 12–15 marca 2018 roku w siedzibie Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN przy ul. Księcia Trojdena 4 w Warszawie.

Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny znaleźć można na stronie SCFE2018.