Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP dla zespołu z UW

2017-11-20

16 listopada podczas kongresu „590” w Rzeszowie wręczono Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. W kategorii Badania + Rozwój zwyciężył zespół naukowców z Wydziału Fizyki i Centrum Nowych Technologii UW, który został zgłoszony przez Urząd Patentowy RP. W imieniu uniwersyteckich badaczy nagrodę odebrali prof. Jacek Jemielity (CeNT) oraz prof. Edward Darżynkiewicz (Wydział Fizyki).

Zespół badaczy z Wydziału Fizyki oraz Centrum Nowych Technologii UW, dr Joanna Kowalska, prof. Edward Darżynkiewicz oraz prof. Jacek Jemielity, od ponad 10 lat zajmuje się badaniem oddziaływań białek i fragmentów kwasów nukleinowych RNA w procesach komórkowych, a także syntezą chemiczną analogicznych końcówek cząsteczek mRNA. Dokonał jednej z największych komercjalizacji nauki w Polsce – zwiększenia trwałości mRNA, które daje nową nadzieję chorym na nowotwory. Naukowcy rozwiązali kwestie nietrwałości mRNA i zwiększyli jego produktywność.

Rezultaty jakie osiągnęli dają nową nadzieję osobom chorym na nowotwory, ludziom obciążonym wrodzonymi wadami genetycznymi i pacjentom oczekującym na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych tkanek. Odkrycie otwiera nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.

Wynalazek powstał we współpracy zespołu z zagranicznymi partnerami: Uniwersytetem Stanowym w Luizjanie i działającą przy Uniwersytecie w Mainz firmą biotechnologiczną BioNTech.