Naukowcy z UW konsultowali z biznesem swoje pomysły na zakładanie firm

2018-02-12

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego prezentowali przedstawicielom firm swoje odkrycia i pomysły na założenie biznesu. Specjalnie w tym celu zorganizowane spotkanie odbyło się 8 lutego w ramach Klubu Innowacji prowadzonego przez UOTT.

Klub Innowacji UW

Klub Innowacji UW to jedna z inicjatyw UOTT, której celem jest budowanie relacji między związanymi z Uniwersytetem Warszawskim naukowcami a biznesem poszukującym innowacyjnych rozwiązań i zespołów mogących prowadzić prace badawczo-rozwojowe. W ramach klubu organizowane są cykliczne spotkania, podczas których przedstawiane są nowe spółki spin-off, a naukowcy prezentują przedsiębiorcom swoje odkrycia i wyniki prac naukowych. To jedna z form wymiany kontaktów, doświadczeń oraz wzajemnej inspiracji obu światów.

GeoLearning – learning by doing

Podczas spotkania 8 lutego zaprezentowany został projekt pod nazwą GeoLearning, studenta geologii Przemysława Krawczyka, który jest pre-inkubowany w spółce celowej Uniwersytetu Warszawskiego UWRC i planowane jest w tym roku założenie spółki spin-off. GeoLearning rozwija unikatowe w skali Polski warsztaty geologiczne realizowane metodą learning by doing, skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. nauczycieli i rodziców). Zapleczem technologicznym jest Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach – nowoczesny ośrodek w Górach Świętokrzyskich, które z punktu widzenia geologów są jednym z najciekawszych miejsc w Europie.

Przemysław Krawczyk w lutym br. został jednym z beneficjentów dwóch grantów przyznawanych ze środków programu „Inkubator Innowacyjności+”: na rozwój wdrażanych usług oraz założenie spółki spin-off. Dzięki temu dofinansowaniu planuje poszerzyć pakiet oferowanych warsztatów i wyjść na rynki zagraniczne. Jak podkreśla, do rozpoczęcia działalności potrzebował tylko pomysłu, zamiłowania do pracy z dziećmi oraz chęci dzielenia się wiedzą, jaką zdobył w trakcie studiów.

„Nie potrzebowałem żadnych środków, by rozpocząć tę działalność, a próg rentowności przekroczyłem realizując pierwsze w historii zamówienie. Teraz wyzwaniem jest odpowiednie przeskalowanie działalności oraz zapewnienie pracy poza sezonem, czyli w okresie zimowym. Poza tym, potrzebni będą ludzie do prowadzenia zajęć w innych językach, mam już bowiem zapytania z różnych krajów” – mówił w trakcie spotkania Przemysław Krawczyk.

Lek na neuropatyczny ból

Drugim prezentowanym projektem był nowatorski lek na neuropatyczny ból. Wynalazek ten został zaprezentowany przez doktora z Wydziału Chemii – Rafała Wieczorka. Jak mówił, jest to pierwszy znany mu przypadek leku, który może być skuteczną bronią w walce z różnymi rodzajami bólami neuropatycznymi. Są to zazwyczaj bardzo ostre, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie dolegliwości spowodowane uszkodzeniem nerwów lub uciskiem na nerwy. Wynaleziony lek powstał dzięki połączeniu dwóch znanych cząsteczek polipeptydowych (peptydomimetyków) za pomocą mostka będącego autorskim opracowaniem zespołu naukowego. Odkrywca wyjaśniał, że do tej pory zespół przeprowadził szereg badań na zwierzętach, uzyskując bardzo obiecujące rezultaty.

„Udało nam się wykazać, że opracowany przez nas lek jest około 5000 razy skuteczniejszy w walce z bólem neuropatycznym w porównaniu do tradycyjnych leków” – mówił dr Rafał Wieczorek.

Obecnie wynalazek jest w fazie zgłoszenia ochrony patentowej.

Podczas dyskusji po prezentacji zwrócono uwagę na długą drogę, jaką wynalazek musi jeszcze przejść, aby móc być realnie stosowany jako lek. Potrzebne będą bardzo duże środki finansowe na przejście testów klinicznych, które są niezbędne do ostatecznego dopuszczenia leku na rynek. Niewątpliwie jednak, zespół dr Rafała Wieczorka dokonał ważnego odkrycia i postawił pierwszy ważny krok na tej drodze.

Aby otrzymać zaproszenie na kolejne spotkanie Klubu Innowacji UW w dniu 12.04.2018 r. wypełnij formularz zgłoszeniowy.