Technologie cyfrowe w architekturze – międzynarodowe spotkanie naukowców w Łodzi

2018-09-22

Zastosowanie najnowszych technologii cyfrowych w architekturze i urbanistyce omówią przedstawiciele nauki i sektora gospodarczego podczas międzynarodowej konferencji naukowej eCAADe, która w środę rusza na Politechnice Łódzkiej.

Konferencja eCAADe (Education and Reseach in Computer Aided Architectural Design in Europe) jest „najważniejszą w Europie i jedną z pięciu najważniejszych na świecie konferencji poświęconych technologiom cyfrowym znajdującym zastosowanie w architekturze i urbanistyce” – podkreśliła rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.

Organizatorem 36. edycji konferencji, której hasłem przewodnim jest „Computing for a better tomorrow” jest Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. W spotkaniu ma wziąć udział ok. 270 uczestników z 42 krajów – zarówno przedstawicieli środowiska akademickiego, jak i sektora gospodarczego.

Tematyka obejmuje metody i narzędzia stosowane w badaniach, nauczaniu i praktyce, które dają dziś ogromne możliwości projektowe, m.in. technologię BIM (Building Information Modelling) wykorzystywaną do wirtualnej wizualizacji budowy, GIS (System Informacji Geograficznej), smart cities, technologie dla rewitalizacji, Big Data – odgrywające coraz większą rolę np. w podejmowaniu procesów decyzyjnych, a także robotykę w budownictwie i architekturze – wyjaśniła przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego prof. Anetta Kepczyńska-Walczak.

Na konferencji wystąpią m.in. znakomity polskich architekt prof. Krzysztof Ingarden, Harlen Miller – architekt odpowiedzialny za technologie cyfrowe ze znanego holenderskiego biura UNStudio w Amsterdamie, Antje Kunze z Monachium – specjalistka z dziedziny smart cities oraz Tom Van Mele – dyrektor ds. badań i rozwoju w Block Research Group ETH w Zurychu.

Konferencje eCAADe odbywają się w wybranych uczelniach europejskich od 1982 r. W poprzednich latach spotkanie gościło m.in. w Rzymie, Wiedniu, Newcastle, Pradze, Zurichu, Liverpoolu i Antwerpii.

Zdaniem organizatorów, konferencja eCAADe2018 ma wpłynąć na rozwój innowacji w dziedzinie zrównoważonego budownictwa i przyczynić się do nawiązania współpracy międzynarodowej. Honorowy patronat nad trzydniowym wydarzeniem objął m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie: http://ecaade2018.p.lodz.pl/programme.html. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl